Objevili jste doma štěnice a propadáte panice? Není třeba se obávat, dají se vyhubit, snadné to ale bohužel není. Jak postupovat, když je doma máte?

Jak si poradit se štěnicemi a co na ně skutečně zabírá?

Často si k nám domů najdou cestu i nevítaní hosté z hmyzí říše. Pokud se jedná ale přímo o štěnice, není to rozhodně nic příjemného. Ani ten nejčistší byt není před nimi ochráněn, štěnice si totiž domů můžete přinést v podstatě odkudkoliv. Stačí jedna dovolená nebo cizí návštěva v bytě a štěnice se u vás už zabydlí. Bojovat s nimi není úplně lehké, mnohdy je horší je ale vůbec objevit. Jak postupovat a co vám napoví, že máte skutečně vážný problém?

pexels-photo-3760428

Malé a hodně odolné

Štěnice patří k plošticím, jsou tedy hodně drobné a navíc se umí skvěle maskovat. Během dne je téměř nemožné je spatřit, vždy se objevují totiž až v noci. To ale obvykle člověk v klidu spí a štěnice se tak mohou jít v klidu krmit svým jediným zdrojem potravy, kterou je právě krev. Štěnice z nás sají krev, když spíme, jejich kousnutí samo o sobě sice nebolí, do několika hodin až dní po kousnutí se ale objevují na těle kousance, které se snadno popletou s komářím štípnutím. Každý kousanec od štěnice ale začne zanedlouho hodně svědit, to nutí člověka se škrábat. Často se ale stane, že jsou kousance rozškrábány až do krve a potom je člověk ohrožen navíc ještě infekcí, což je nebezpečné.

Štěnice se ukrývají nejčastěji v posteli, ale mohou přežít i kdekoliv jinde. Pokud máte podezření, že se u vás vyskytují, je potřeba snažit se najít, kde se ukrývají a kde mají své hnízdo. Pomoci vám může hlavně zápach ale i stopy jejich trusu.

pexels-photo-3760418

Jak s nimi zatočit?

Hubení štěnic nemusí být ani na poprvé účinné, je možné je vyhubit za pomoci dostupných přípravků, lepším řešením je ale v tomto případě okamžité zavolání deratizační služby. Pokud se do hubení pustí odborníci, máte větší šanci, že se jich co nejdříve zbavíte. Na štěnice se používá jed, pomoci ale mohou i speciální lepící pasti. Nikdy ale nemůžete stoprocentně vědět, zda se do pasti chytí všichni jedinci. Štěnice jsou bohužel i hodně odolné, vydrží bez potravy i několik týdnů a klidně i měsíců, stačí jim v klidu vyčkávat někde v bezpečí, až se zase objeví nějaký zdroj potravy, tím nemusí být jen člověk, ale každý jiný teplokrevný tvor.

Jakmile budete mít jistotu, že doma štěnice máte, okamžitě jednejte a pusťte se do jejich hubení.