Nábytek vyrobený z masivního dřeva má své nesporné kvality a stěží se najde někdo, kdo by se je jako zarputilý oponent snažil vyvracet. Jsou to výrobky vhodné i pro alergiky, lze jimi vybavit kompletně dětský pokoj a k povrchové úpravě i k opracování povrchu postele z masivu 180 x 200 se využívá ověřených technologií a zdravotně nezávadných laků a mořidel. Největší výhody však spočívají v robustnosti samotné konstrukce a spojů, což si uvědomujeme zvláště ve srovnání s rádoby moderní, nicméně značně omezující dřevotřískou.
Dřevotřísková deska je určena pro regály polic
Víte, že původní záměr tvůrců dřevotřískových desek, které se vyrábí lisováním odpadních pilin či hoblin, byl levný a dostupný materiál pro nepříliš staticky namáhané fochy nejrůznějších polic v domácnosti? Většinou šlo o vnitřek kuchyňské linky, o police v nábytkových stěnách v obývacím či dětském pokoji. Teprve později se z úsporných důvodů začalo s výrobou nábytku, ale opět šlo o nábytkové skříňky, na něž působila statická fyzikální síla uložených předmětů, nikoli dynamické rázy. Truhláři si dobře uvědomovali, že to není materiál vhodný pro velmi namáhané sestavy, jako jsou sedací soupravy, stolky a hlavně postele.
Uplynulo pár desítek let a dřevotřískový trend bohužel zasáhl i tato výrobní odvětví. Řada lidí se však nechala zlákat působivým vzhledem a nízkou cenou a od poloviny 90. let se těchto imitací prodalo několik desítek tisíc.
Neblahé důsledky pak na sebe nedají dlouho čekat. Po několika měsících se začnou viklat spoje, spojovací vruty nejdou dotáhnout, anebo je nutné je měnit za větší průměr, což ovšem nejde dělat donekonečna. Rozviklané a vrzající lůžko pak přestává plnit svůj účel předčasně a nakonec končí na sběrném dvoře, nebo v lepším případě rozebrané a využité alespoň na ty zmiňované regály polic, třeba v domácí dílně nebo v garáži.