Možná jste zkušený zahrádkář a víte, jak si právě v tomto ročním období počínat. Možná Vás ale podzimní práce na zahrádce čekají prvním rokem a v tomto článku se můžete nechat inspirovat jak na to.
- SEČENÍ TRÁVY
Trávník je vhodné při posledním sekání zkrátit o něco méně než je obvyklé přes letní měsíce (do 5 cm). Na jaře bude Váš trávník krásně zelený, také na podzim zůstane zelenější díky dobrému pohlcování posledních slunečních paprsků.
Zároveň se zabrání prorůstání mechu nebo plevelu a tráva bude odolnější vůči nastávajícím mrazům.
Pokud chcete Vašemu trávníku opravdu „dopřát“, můžete ho prosypat kompostem nebo ochránit protiplísňovým postřikem.
- ÚKLID LISTÍ
Tato činnost patří jistě k těm méně oblíbeným, ale při přípravě zahrádky na zimu má svou důležitou funkci.
Spadané listy zabraňují sluníčku, aby se ještě mohlo dostat k samotnému trávníku.
Zvláštní pozornost byste však měli věnovat ořešáku. Pokud ho na zahradě máte, jeho listí odkliďte jinam než do kompostu. Také nahnilá jablka kompostu příliš nesvědčí, přenášejí totiž plísně a tudíž všude tam, kde kompost použijete.
- ODSTRANĚNÍ PLEVELE
Odstranění plevele na podzim Vám hodně usnadní práci v následujícím roce. Neopomínejte, že také plevel se do kompostu nedává.
- ZALÉVEJTE
Pokud pěstujete např. okrasné bambusy, je důležité nepodceňovat zalévání ani v deštivém počasí. Není zaručeno, že po letních měsících budou dostatečně zavlaženy.
- PROŘEZÁVÁNÍ STROMKŮ
Prořezání stromků umožňuje také úschovu dřeva na zimní čas. Každé dřevo má však jiné vlastnosti, proto musíte zohlednit jeho způsob zpracování.
- STŘÍHÁNÍ RŮŽÍ, OCHRANA ROSTLIN
Stříhání růžiček je bezpochyby nedílnou součástí přípravných prací na zimu.
Je nutno rozlišit druhy rostlin. Náchylnější rostlinky na teplotu přemístíme do teplejších míst.
Rostlinky, které zdobí např. Vaši chodbu, seřízneme o dost výrazněji, aby se na jaře mohly opět pyšnit svoji krásou.
Uschlé rostliny naopak ze zahrady úplně odstraníme, zároveň neuskladňujeme na kompost.
- VÝSADBA
Pokud se chcete v budoucnu těšit z různých plodů, které Vám může Vaše zahrádka nabídnout, je správný čas na výsadbu nějakého stromku.
Důležité je vytvořit dostatečně hlubokou jamku, tu prolijte vodou a použijte přídavné hnojivo, které zajistí stromku dostatek živin v zimních měsících.
- SKLIZEŇ
Pod pojmem sklizeň si většina z nás představí česání jablek a hrušek. Na podzim je ale také potřeba sklidit a uskladnit zeleninu.
Nastal čas na sběr fazolových lusků, hrášku, cukrové kukuřice, cukety, dýně, ale také plodové zeleniny (rajčat, paprik) a kořenové zeleniny.
Záleží už jen na Vás, jak se zeleninou, tedy tou kořenovou naložíte. Klasicky se mrkev, celer, petržel nechává zamrazit (např. namíchaná), ale můžete ji také zkusit vysušit a připravit tak domácí vegetu.
Ovoce uskladníme v bedýnkách do sklepa. Měli bychom dávat pozor, zda je ovoce zdravé a nepotlučené.